top of page

Wycieczka

 

24 maja 2016 r. gośćmi Biblioteki Pedagogicznej w Strzelinie byli nauczyciele i uczniowie z ZespoÅ‚u Szolno-Przedszkolnego w Przewornie. Nasze spotkanie rozpoczÄ™liÅ›my zbiórkÄ… na strzeliÅ„skim Rynku o godz. 8.30, a zakoÅ„czyliÅ›my zajÄ™ciami edukacyjnymi o godz. 12.30.

1. Izba Muzealna w Strzelinie

​

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Izby Pamięci, ulokowanej w budynku byłej Galerii Skalnej, przy ulicy Brzegowej. Naszym przewodnikiem był lokalny artysta-plastyk, a jednocześnie kustosz strzelińskiego muzeum - pan Bogusław Szychowiak.

W gablotach znalazÅ‚y swoje miejsce stare dokumenty, książki, zdjÄ™cia i pamiÄ…tki przekazane miastu przez byÅ‚ych i obecnych mieszkaÅ„ców Strzelina. Zobaczyć można również pamiÄ…tki odnalezione w ruinach ratusza i innych zabytkowych obiektach na terenie powiatu.

MieliÅ›my również okazjÄ™ poznać bliżej postać Paula Erliha, noblisty w dziedzinie medycyny za rok 1908 za prace nad immunologiÄ…, który urodziÅ‚ siÄ™ w Strzelinie.

2. Wieża Ratuszowa

 

Drugim, bardzo ważnym punktem podczas naszej wycieczki, było zwiedzanie strzelińskiego Ratusza.

Każda kondygnacja, na której siÄ™ zatrzymywaliÅ›my, odkrywaÅ‚a przed nami nowe  tajemnice i dostarczaÅ‚a informacji na temat miasta, jego historii, ale też i czasów wspóÅ‚czesnych.

Punktem kulminacyjnym byÅ‚a obserwacja miasta z punktu widokowego i sesja zdjÄ™ciowa. Aby tam dotrzeć musieliÅ›my pokonać prawie 300 schodów. Z tarasu widokowego, znajdujÄ…cego sie na wysokoÅ›ci 200 metrów, nasze miasto wyglÄ…da zupeÅ‚nie inaczej.

Dziękujemy dyrektorowi Strzelińskiego Ośrodka Kultury - panu Dariuszowi Stępniowi oraz naszemu przewodnikowi - panu Bogusławowi Szychowiakowi, za pomoc w organizacji wycieczki.

3. Zajęcia edukacyjne w bibliotece

​

Ostatnim przystankiem na trasie naszej wycieczki, byÅ‚a Biblioteka Pedagogiczna w Strzelinie. Po zapoznaniu goÅ›ci z bibliotekÄ…, jej komputerowymi katalogami, oraz po samodzielnej próbie siÅ‚ podczas zamawiania książek, przeprowadzono zajÄ™cia edukacyjne nt. "Moja książka - nie książka. Tworzymy książkÄ™ elektronicznÄ…". Celem zajęć jest rozwijanie umiejÄ™tnoÅ›ci tworzenia przez ucznia wypowiedzi pisemnych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz wzrost motywacji uczniów do nauki i zachÄ™ta do czytania.

GÅ‚oÅ›ne czytanie, stworzonych przez dzieci elektronicznych książeczek, zakoÅ„czyÅ‚o nasz wspólny dzieÅ„.

bottom of page